



Книжовен език VS. субстандарт в общуването


Ягелонският университет е създаден през 1364 г. и е вторият след Пражкия университет в тази част на Европа. Намира се в град Краков, Полша. Наречен е в чест на кралската династия Ягело. Университетът започва своята дейност с 3 факултета- медицина, право и изкуство. В момента в университета има 15 факултета и следват около 50 000 студенти.
Сред историческите фигури, свързани с университета, са Николай Коперник (астроном), Станислав Лем (писател), Зенон Косидовски (писател), папа Йоан Павел II, Кшищоф Зануси (филмов режисьор).
Традицията на славистиката в Краков е дълга: нейното начало се свързва още с 19. век, с преподаването на граматика на славянските езици, включително и на български език. В Краков е написана една от първите Истории на българския език, автор на която е проф. Антони Калина.
В началото българският език е изучаван само факултативно и то не само от филолози, а също така от археолози, етнолози. Българският език е първият славянски език, който е изучаван в Краков.
Първият лектор на новата българистика в Краков е Сабина Радева от Софийския университет. По-късно идват лектори и от други учебни заведения в България, в това число и от Велико Търново (Людвиг Селимски, Станка Бонова- Дойчинова, сега доц. Мария Илиева).
Традиционно университетът има връзки с Великотърновския университет и пряк договор за обмяна на преподаватели и студенти.

